Klavir predstavlja luksuzni muzički instrument i može se savršeno uklopiti u svaki dekor.
Ako stan nema posebnu zvučno izolovanu muzičku sobu, tada se klavir najčešće postavlja u dnevnoj sobi jer je to najveća prostorija u kući gde se može dobiti odlična akustika.
Nakon kupovine akustičnog ili električnog klavira veoma je važno da posebnu pažnju obratimo na održavanje klavira.
Ne stavljati klavir blizu grejnog tela jer toplota može oštetiti instrument.
Ne naslanjajte svoj klavir direktno na zid ili ormar, držite ga dalje od spoljašnjih zidova, ulaznih vrata, kamina i ventilacionih otvora.
Vodite računa da klavir postavite u stabilan položaj, tako da onemogućite bilo kakvo ljuljanje prilikom sviranja, ili čak, u najgorem slučaju, prevrtanje.
Ako imate pločice ili laminat u sobi postavite tepih ispod klavira, neku lampu iznad njega i nekoliko slika na zidu kako biste stvorili što bolji zvuk i uklonili sve odjeke.
Ne stavljajte na klavir vaze sa vodom ili saksije koje se zalivaju!
Prilikom kupovine elekričnog klavira koji nema ugradjeno postolje obavezno kupite i postolje za elektični klavir i zaštitu, jer klavir ne može da stoji na pisaćem ili kuhinjskom stolu iz mnogo razloga.
Prašina, polen i dim lako dođu do osetljive unutrašnjosti klavira i pomoću kondenzacije pokriju ga lepljivim slojem koji veom brzo uništi dirke. Držite poklopac klavira zatvoren kada ne svirate, i uložite u kvalitetan poklopac za električni klavir.
Ako imate akustični klavir redovno proveravajte da u unutrašnjosti nije došlo do pojave moljaca, koji je u stanju da pojede sve meke delove i da napravi ogromnu štetu, ako se ne uoče na vreme.
Ispravno održavanje akustičnog klavira ili pijanina, podrazumeva i redovno štimovanje i regulisanje mehanizma.
Uživajte u svom klaviru!
Comentários